Kúpili ste si nový byt, či dostavali dom? Chcete sa v ňom cítiť čo najpohodlnejšie a zútulniť ho podľa vlastných predstáv? Kľúčovým krokom v tomto procese je výber správnych odtieňov farieb. Ako na to? Väčšina ľudí volí bielu-neutrálnu farbu, ale v poslednom čase sa trend mení. Vo farbách máte možnosť sa prejaviť. Ukázať svoje skryté umelecké či dekoratérske schopnosti. Na výber máte množstvo farebných kombinácií, či už s bielou alebo bez nej. Pri výbere farby by ste mali pozerať v prvom rade na štýl, ktorým si chcete miestnosť zariadiť. Výber farby a jej odtieňa je veľmi dôležitý. Vplýva na celkový dojem z miestnosti. Ak urobíte správny výber, vytvoríte si miesto kde sa budete cítiť ako „DOMA“.

Ako si vymaľovať izbu tak, aby ste sa v nej cítili príjemne?

Samozrejme toto platí aj pri maľovaní pracovných priestorov či kancelárií. Snaha o moderné zariaďovanie pracovných priestorov je čoraz častejším fenoménom. Preto nie je ojedinelé, ak sa do návrhu na štýlovej kancelárií zapoja aj dizajnéri a architekti.

1. Príprava

Dôležitou časťou maľovania je príprava podkladu a výber vhodnej farby. Dnes máme rôzne typy podkladov (sadrokartón, sadrové omietky, minerálne omietky a iné). Každý podklad má inú nasiakavosť, čo má veľký vplyv na krytie. Platí to najmä pri svetlých odtieňoch. Obzvlášť citlivé sú sadrové omietky, ktoré majú veľmi veľkú nasiakavosť. Preto je potrebné zvoliť správnu farbu (náterovú hmotu).

2. Pomocné príslušenstvo k malovaniu

Ak máme vybranú farbu, je potrebné ešte zabezpečiť pomocné príslušenstvo k maľovaniu. Teda krycie fólie, valčeky, štetce a maliarske maskovacie pásky na stenu. Fóliami zakryjeme podlahu poprípade nábytok. Najlepšie je fóliu prichytiť lepiacou páskou. Špeciálnou maskovacou, ľahko snímateľnou páskou ďalej oblepíme okenné rámy, vypínače a zásuvky, prípadne líniu maľovania. Ak máme kreatívnu náladu, môžeme vytvoriť s pomocou pásky rôzne vzory. Aby sa nám farba nedostala pod pásku, treba ju tesne pred maľovaním pritlačiť.

Dôležitý je aj výber vhodného valčeka. K dispozícii sú rôzne typy valčekov: s dlhým , krátkym vlasom atď. V našich predajniach Vám určite radi poradia so správnym výberom.

3. Odstránenie starého náteru

Ďalším krokom je odstránenie starého náteru (ak máte nový dom či byt, tento krok vynecháte – ušetrili ste si tak kopu času a nervov). Ak je pôvodný náter súdržný, bez prasklín a neodlupuje sa, nie je potrebné ho odstrániť a možno priamo naň naniesť nový náter. Ak máme tú smolu, že ho treba odstrániť, môžeme to urobiť nasledovne: Ak sú na stenách klasické interiérové farby, stačí ich navlhčiť vodou pomocou štetca alebo valčeka a následne špachtľou alebo náš typ – škrabkou na čistenie okien odstrániť starý náter. Škrabky na okná majú ostré žiletky, ktoré je možné vymieňať.

Ak odstraňujeme umývateľné farby, steny  treba navlhčiť viackrát. Najlepším riešením je  mydlová voda alebo mazľavé mydlo. Staré povrchy odstraňujeme škrabkou na okná. Je to zdĺhavejšie ako pri klasických farbách, ale ide to. Ak už máme starú farbu odstránenú, je potrebné stenu prebrúsiť. Robíme to kvôli rovnomernému odstráneniu farby. Nakoniec jemne pretrieme stenu mokrou utierkou a odprášime. Ak sa na stene vyskytuje pleseň, napadnuté miesto ošetríme protiplesňovým prípravkom, napr. Savo a následne zvyšky plesne umyjeme vodou alebo odstránime za mokra špachtľou. Pleseň zásadne nezoškrabujeme ani nebrúsime za sucha, aby sa spóry nešírili po miestnosti. Praskliny a nežiadúce diery na stene  vytmelíme a

4. Penetrácia

Ak už máme steny pripravené – očistené a odprášené, môžeme začať penetrovať. Penetrácia je veľmi dôležitá!  Zabezpečí nám  zjednotenie nasiakavosti podkladu, jeho spevnenie a zlepšenie priľnavosti vrchnej farby.

Pri sadrových omietkach odporúčame penetrovať  2-krát. Na penetráciu možno použiť aj nariedenú farbu v pomere 1 diel vody a 1 až 2 diely farby. Farbu odporúčame maľovať až po zaschnutí, najlepšie na ďalší deň. Samozrejme záleží aká je teplota v okolí.

5. Maľovanie

Keď už sme sa konečne prepracovali k samotnému maľovaniu, musíme si zvoliť aj správny pomer riedenia. Riedenie je popísané na každom balení našich produktov.  Prvý náter odporúčam urobiť redší. Farba sa rovnomernejšie rozotrie na povrch steny, poprípade vyplní póry ktoré ešte nezakryla penetrácia. Ďalší náter už môžete dať hustejší. Samozrejme je potrebné dodržať pomer riedenia, ako je uvedený na obale. Pri nových stenách a tmavých podkladoch je potrebné opakovať náter 2-3 krát, všetko však záleží od kvality penetrácie a typu povrchu. Ako prvý sa natiera strop a následne sa pokračuje stenami. Postupujeme vždy smerom od okna. Pri maľovaní valčekom  najskôr natrieme štetcom rohy a iné ťažšie dostupné miesta. Okolo okien je najlepšie použiť malý valček. 

Dbáme nato, aby sa farba pri spájaní natieraných plôch rovnomerne rozotrela a nezostávala v spojoch v hrubšej vrstve. Napájanie robíme zásadne na ešte mokrom nátere. Ak máte možnosť, je dobré farbu natierať krížovo. To znamená ďalšiu vrstvu dávať  krížom na predchádzajúcu. Medzi jednotlivými vrstvami je potrebné nechať náter dokonale vyschnúť. Ak natierate umývateľnou farbou, nezabudnite znečistené miesta a pracovné pomôcky okamžite umyť. Najlepšie ešte pred zaschnutím farby. Po zaschnutí takúto farbu odstránite len s veľkou námahou a môže sa stať, že vôbec! Ušetríme si tak čas, ktorý radšej venujeme ďalšiemu.

Sieť predajní farieb U MALIARA

Ak ste sa rozhodli zakúpiť snehobielu farbu Albapura, navštívte naše podnikové predajne Chemolak alebo si môžete vybrať niektorého z našich obchodných partnerov.
U maliara Chemolak