Farby môžu mať rôzne významy, symboliku a asociácie v kultúrach. Významnú úlohu v symbolike má aj biela farba. Biela je najľahšia farba, symbolizuje čistotu, nevinnosť a integritu. Veľkňazi staroveku nosili šaty v tejto farbe hlavne kvôli svojej bielej mágií. Nesmela chýbať na dôležitých rituáloch a to sa pretransformovalo do obradov dneška. Uzatváranie manželstva, krstenie, či oslavovanie rôznych iných náboženských sviatkov sa nezaobíde bez bielej.

Psychológia bielej farby

V západných kultúrach je biela farba často spojená so svadbami, nemocnicami a anjelmi a často sa používa na vyjadrenie čistoty, nevinnosti a pokoja. V mnohých východných kultúrach je však biela symbolicky spojená so smrťou a smútkom. Často je to farba používaná pri pohreboch a iných smútkových obradoch.

Farebná psychológia Bielej

Podľa psychológie farieb má biela tieto asociácie:

Biela je jasná a vytvára pocit priestoru alebo rozširovania miestnosti. Dizajnéri často používajú bielu farbu, aby sa jednotlivé miestnosti zdali väčšie a priestrannejšie. Steny miestností, ktoré sú natreté bielou  zároveň môžu zanechať dojem prázdnoty či chladu. Nemocnice a nemocniční pracovníci používajú bielu na vytvorenie pocitu sterility. Niektoré z pozitívnych významov, ktoré môže navodzovať sú: čistota, sviežosť a jednoduchosť. Biela farba často pôsobí jednoducho a a negatívnej stránky môže pôsobiť izolujúco. Priveľká biela prázdna miestnosť sa môže zdať nudná, nevýrazná až studená.

Vo Feng-Shui

Biela je považovaná za silnú farbu vo feng-shui. Tento systém usporiadania prostredia pre vytvorenie harmónie, venuje farbám mimoriadni váhu. Farby sú spojené s určitými feng shui prvkami – elementami. V prípade bielej je týmto prvkom kov. Drevené a sklenené doplnky idú výnimočne dobre s bielou, rovnako ako drobné prvky čiernej farby. Biela je tiež skvelá pre kuchyne, obývacie izby, kúpeľne a spálne a biele kvety v bielych nádobách sú ekonomickým spôsobom, ako začleniť bielu do vášho prostredia.

 V marketingu

V oblasti marketingu a brandingu sa biela používa na vyjadrenie bezpečnosti, čistoty a sviežosti, ako aj kontrastná farba. Niektoré slávne značky, ktoré vo svojich logách a marketingu používajú veľa bielej sú Michelin, Gap, Hewlett-Packard (HP), Lego, Volkswagen, Starbucks, Fisher-Price, Levi´s, Ford a mnoho ďalších.

Preferencia bielej

Jedna nedávna štúdia o preferenciách farieb pre dospelých ukázala, že z osemnástich čistých farieb sa biela umiestnila na pätnástom mieste ako celková obľúbená farba. Týmto istým respondentom bola položená rovnaká otázka, iba v kontexte oblečenia. Tu sa biela farba umiestnila na desiatom mieste. Keď bola otázka smerovaná na fyzické okolie – odpoveď bola jednoznačná. Najobľúbenejšou pre všetky izby (obývacie, spálne, kancelárie a konferenčné miestnosti) bola práve biela farba. Biela bola rovnako vyhodnotená ako najpokojnejšia, s vlastnosťami vyvolávajúcimi pocit ticha a koncentrácie.

Ak k týmto vlastnostiam pridáme ešte jemnú vôňu a poctivý recept, postavený na surovinách najvyššej kvalitatívnej triedy, dostaneme našu jedinečnú interiérovú farbu Albapura. Ak si z jednej, či viacerých miestností vo svojom byte plánujete spraviť miesto pokoja a odpočinku, naša farba je tým najvhodnejším riešením.

Viac o farbe Albapura

Sieť predajní farieb U MALIARA

Ak ste sa rozhodli zakúpiť snehobielu farbu Albapura, navštívte naše podnikové predajne Chemolak alebo si môžete vybrať niektorého z našich obchodných partnerov.
U maliara Chemolak